Šta je hlamidija?
Chlamydia trachomatis je bakterija koja uzrokuje jednu od najčešćih polno prenosivih bolesti. Obično ne izaziva nikakve simptome, zbog čega se naziva još i “tiha polna bolest”.
Infekcija hlamidijom se lako leči antibioticima, međutim ako se ne leči blagovremeno, može dovesti do dugoročnih zdravstvenih komplikacija.
Može da dovede do trajnih oštećenja reproduktivnog sistema žene pa stoga predstavlja jednu od ozbiljnijih infekcija koje se mogu dobiti u trudnoći. Hlamidija može prouzrokovati suženje jajovoda i potencijalno fatalnu ektopičnu (vanmateričnu) trudnoću kao i prevremeni porođaj. Kod muškaraca i žena, hlamidija može dovesti do infertiliteta ukoliko se ne leči na vreme.
Kako se hlamidija prenosi?
Hlamidija se prenosi seksualnim kontaktom bilo kog tipa – vaginalnim, analnim ili oralnim.
Čak iako je osoba u prošlosti imala hlamidiju koja je uspešno izlečena, ne znači da se ne može ponovo inficirati.
Infekciji su podložni i muškarci i žene, a faktori rizika uključuju često menjanje seksualnih partnera. Prezervativi ne mogu da zaštite osobu od infekcije jer je dovoljan i samo seksualni kontakt bez penetracije, da bi se bakterija prenela sa jedne osobe na drugu.
Simptomi zaraženosti hlamidijom
Infekcija hlamidijom je često asimptomatska, tako da inficirana osoba može biti prenosilac infekcije, a da toga nije ni svesna. Ako se simptomi pojave, mogu se primetiti tek nekoliko nedelja nakon infekcije. U nekim slučajevima simptomi mogu izostati i po nekoliko meseci.
Simptomi hlamidije
Kod žena, hlamidija se manifestuje kroz:
- pojačan vaginalni sekret
- bol ili peckanje prilikom mokrenja
- bol tokom ili krvarenje nakon seksualnog odnosa
- bolove u donjem delu stomaka – posebno tokom seksualnog odnosa
- krvarenje između menstruacija.
Simptomi hlamidije kod muškaraca uključuju:
- vodenkast iscedak iz penisa
- bol ili peckanje prilikom mokrenja
- bol i/ili otok u testisima.
Infekcija hlamidijom može nastati i u anusu i u tom slučaju i kod muškaraca i kod žena se može ispoljiti bolom, iscedkom ili krvarenjem u anusu.
Takođe, infekcija može biti lokalizovana u oku, u vidu konjunktivitisa (zapaljenja očne spojnice).
Moguća je i infekcija grla i tada je najčešće asimptomatska.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja na osnovu analize uzorka urina i/ili brisa iz područja koje bi moglo biti zaraženo. U većini slučajeva to je bris grlića materice ili vagine, odnosno vrha penisa (uretre). U slučaju da je pacijent imao analni ili oralni seks, uzima se bris iz anusa ili grla.
Ukoliko ste pozitivni na hlamidiju, važno je da obavestite svakoga sa kime ste nedavno bili u seksualnom kontaktu, kako bi i te osobe mogle da se testiraju i po potrebi leče. Takođe bi trebalo da se testirate i na druge polno prenosive bolesti.
Ukoliko se testirate u roku od dve nedelje nakon rizičnog seksualnog odnosa, možda ćete morati da ponovite test jer infekcija neće uvek biti otkrivena u ranim fazama.
Lečenje hlamidije
Infekcija hlamidijom se lako može lečiti antibioticima.
Izbegavanje seksualnih odnosa je strogo indikovano, barem u prvih 7 dana od početka terapije.
Kod žena, nelečena hlamidija uzrokuje zapaljensku bolest karlice, koja može prouzrokovati bolove u karlici, neplodnost i ektopičnu (vanmateričnu) trudnoću.
Kod muškaraca nelečena hlamidija može izazvati oticanje i bol u testisima, kao i bol prilikom mokrenja ili tokom seksa.
Hlamidija takođe može izazvati i reaktivni artritis i konjunktivitis.