Trudnoća dolazi sa mnogo promena u načinu na koji izgledate i osećate se.Sastoji se iz tri trimestra i svaki od njih traje tri meseca.
Poznavanje fizičkih i emocionalnih promena koje možete očekivati tokom prvog trimestra u trudnoći može Vam pomoći da se sa samopouzdanjem suočite sa mesecima koji su pred Vama.
Prvi trimestar
Prvi trimestar u trudnoći obeležen je nevidljivom transformacijom koja se veoma brzo dešava. Počinje da se računa pre uspostavljanja trudnoće a to je prvi dan Vaše poslednje menstruacije i traje do kraja 12. nedelje trudnoće.U tom periodu počinje razvoj embriona gde se razvijaju svi njegovi organi i sistemi.Iako je Vaš prvi znak trudnoće možda bio izostanak menstruacije možete očekivati nekoliko drugih fizičkih promena u narednim nedeljama.
Prvi trimestar simptomi
Natečene grudi
-Ubrzo nakon začeća hormonalne promene mogu učiniti Vaše grudi osetljivim, bolnim i natečenim, nelagodnost se smanjuje nakon nekoliko nedelja kako se Vaše telo prilagođava hormonskim promenama.
Mučnine sa ili bez povraćanja
-Takođe zbog porasti nivoa hormona mogu biti prisutne mučnine sa ili bez povraćanja, mučnina koja se može javiti u bilo koje doba dana ili noći često počinje mesec dana nakon što zatrudnite.
Učestalo mokrenje
-Obzirom da je materica u prvom trimestru u koštanoj strukturi male karlice svojim rastom zauzima prostor koji inače pripada bešici te s toga dolazi do češćeg mokrenja.
-Tokom rane trudnoće nivoi hormona progesterona rastu i dolazi do pospanosti i umora.
Žudnja za hranom i odbojnost
-Kada ste trudni možete postati osetljiviji na određene mirise i Vaše čulo ukusa se može promeniti.
-Preporuka je da se javite Vašem ginekologu 7-10 dana nakon izostanka menstruacije. Tada će lekar dijagnostikovati trudnoću i posavetovati Vas da uradite prve biohemijske analize koje uključuju kompletnu krvnu sliku, biohemiju i urin. U saradnji sa Aqualab laboratorijama u Family Medica poliklinikama i ordinacijama možete uraditi i preko 4000 laboratorijskih analiza.Nakon dijagnostikovane trudnoće, kontrole je potrebno obavljati jednom mesečno i uraditi ono što je potrebno od laboratorijskih analiza, a to su: kompletna krvna slika, glikemija i urin.

Trudnoća po nedeljama
1. mesec (1-4 nedjelja)
-Tokom prvog meseca trudnoće formira se nekoliko važnih struktura.Ove strukture su sićušna nakupina ćelija, ali će narasti i postati amnionska kesa, posteljica i pupčana vrpca.Formira se cev koja postaje mozak i kičmena moždina fetusa, kao i njegov cirkulatorni sistem.Oblikuje se lice.Embrion je u ovom periodu manji od zrna pirinča.
2. mesec (5-8 nedjelja)
-U ovom periodu dolazi do formiranja nekoliko glavnih organa, uključujući fetalna pluća, srce uši, ruke i noge.Kosti počinju da zamenjuju tkivo.Glava mu je velika u odnosu na ostatak tela ali sada izgleda više ljudski.Do kraja osme nedelje trudnoće embrion je veličine maline i ima jasno izražena usta, nos i lice.
3.mesec (9-12 nedelja)
-Pred kraj Vašeg prvog trimestra fetus će imati prste na nogama, rukama i nokte.To je period brzog rasta i razvoja gde fetus razvija osobene crte lica, udove, organe, kosti i mišiće.Do kraja 12. nedelje embrion ima dodeljen pol ali se na ginekološkom pregledu, putem ultrazvuka, retko može videti.
Drugi trimestar
mesec (13-16 nedjelja)
-Kod većine žena u ovom periodu već se može uočiti mali trudnički stomak.
5.mesec (17-20 nedjelja)
-Do kraja petog meseca trudnoće majka počinje da oseća pokrete fetusa.
mesec (21-24 nedjelja)
-U šestom mesecu trudnoće sluh je sve bolje razvijen pa beba sa lakoćom može da čuje zvukove iz spoljne sredine. Na jeziku bebe sada se stvaraju regije koje su zadužene za ukus.Očni kapci su još uvek lagano slepljeni i zatvoreni.Poboljšavaju se refleksi, mozak se brzo razvija.
mesec (25-28)
-Beba dobija više telesne masti, stvara melanin koji koži i očima daje boju.Beba može otvoriti oči i počinje da trepće, takođe ima formirane i trepavice.

Treći trimestar
8.mesec (29-32 nedelja)
-Beba u stomaku zauzima položaj prekrštenih ruku i nogu, povećava se veličina glavice, okreće je sa jedne na drugu stranu, veoma je aktivna.Beba ima disajne pokrete.Do sledećeg meseca pluća će biti potpuno formirana.
-Prisutnost gorušice
-Hormoni trudnoće koji opuštaju ventil između želuca i jednjaka dozvoljavaju da želudačna kiselina procuri u Vaš jednjak, izazivajući žgaravicu.
9. mesec (33-36 nedjelja)
-Beba uspostavlja svoj ritam spavanja, sanja, pokreće se, uči, oseća.Smanjuje se količina plodove vode, potkožno masno tkivo se nagomilava i beba ubrzano dobija na težini.
10. mesec (37-40 nedjelja)
-U ovom poslednjem mesecu mogli biste da se porodite u bilo kom trenutku, fetus se priprema za rođenje.Obično je glava dole u Vašoj materici, ali nije isključeno da se ukoliko je karlicom napred, okrene i dođe u idealan položaj sa prednjačećem glavom.
NIPT– neinvazivno prenatalno testiranje
-Predstavlja skrining test čije se obavljanje nudi tokom trudnoće da bi se moglo utvrditi da li je fetus u opasnosti od hromozomskog poremećaja, kao što je Daunov sindrom (trisomija 21), Edvardsov sindrom (trisomija 18) i Patauov sindrom (trisomija 13).Ovaj test takođe može utvrditi pol fetusa.Sprovođenje testa se radi uzimanjem uzorka vaše krvi koja takođe sadrži fragmente DNK iz fetusa.DNK čini gene i hromozome osobe i pruža zdravstvenim radnicima uvid u genetski sastav fetusa.Uzorak krvi se šalje u laboratoriju i analizira na specifične urođene poremećaje.Test ne može pregledati sve hromozomske ili genetske uslove, može samo da proceni da li je rizik od određenih stanja povećan ili smanjen.
Family Medica poliklinike i ordinacije kao i Aqualab laboratorije broje mnoge saradnje sa drugim laboratorijama kako u zemlji, tako i u inostranstvu. U saradnji sa inostranim laboratorijama kod nas možete obaviti prenatalne testove koji su sledeći:
-Ninalia neinvazivni prenatalni skrining test zasnovan na jednom uzorku krvi majke, koji osim što može otkriti da li je fetus pogođen trizomijom 21, 18 ili 13 otkriva i druge hromozomske abnormalnosti i neravnoteže. Cena ovog prenatalnog tetsta iznosi: Ninalia Basic 70.500,00rsd
Ninalia Full 88.500,00rsd.
-Neobona neinvazivni prenatalni skrining test pruža roditeljima sigurnost da će hromozomske abnormalnosti kod fetusa biti otkrivene na vreme i sigurnim putem tokom trudnoće.Za ispitivanje je neophodan samo uzorak krvi trudnice izbog toga ne postoji rizik koji se javlja kod intervencija poput aminocinteze ili biopsije horionskih čupica. Cena ovog prenatalnog testa iznosi: NeoBona Basic 68.500,00rsd i NeoBona prošireni 87.500,00rsd.
-Nifty pro neinvazivni prenatalni test detektuje genetske poremećaje, kao što su Daunov, Edvardsov i Patauov sindrom, već od 10. nedelje trudnoće. NIFTY ima najširi panel ispitivanja – analizira čitav genom bebe – svih 46 hromozoma.Može biti koristan za žene koje imaju 35 godina ili više, sa ličnom ili porodičnom anamnezom hromozomskih abnormalnosti kao i za žene kojima su drugi skirning testovi u prvom tromesečju ukazali na veliki rizik od aneuplodije. Cena ovog prenatalnog testa iznosi: 90.000,00rsd.