Kinesiotapeing je terapeutska metoda koja koristi jedinstveno dizajniranu elastičnu traku u cilju poboljšanja funkcionisanja različitih tkiva i fizioloških sistema.
Traka fizički utiče na tretirana tkiva, deluje na senzibilitet i propriocepciju. Menja se oblik i pozicija epidermalnih ćelija, odnosno, menja se položaj tkiva u mirovanju. Pruža kontinuiranu stimulaciju senzornih receptora u koži, a površinsku stimulaciju prenosi na dublja tkiva, fascije i mišiće.
Aplikacija traka menja tenzione elemente u tkivima koja na te promene reaguju i adaptiraju se, a sve u cilju vraćanja normalne funkcije – homeostaze.
Način aplikacije utiče na ishod, traka se aplicira na kožu, tj.povređen mišić, tako što se ona ručno isteže. Ovaj vid aplikacije omogućava koži da napravi tzv. vijuge koje će podići kožu. Te vijuge pomažu regenraciju povređenog tkiva tako što povećavaju prostor između mišića i ublažavaju otok koji je nastao posle povrede.
Na ovaj način se smanjuje pritisak i dekompresija senzornih receptora, što dovodi do smanjenja bola.
Podizanjem kože se stvara prostor koji omogućava limfi da se brže drenira, ovo omogućava protok krvi u deo koji je tretiran trakom.
Traka omogućava puno pokretanje mišića, ne utiče negativno na cirkulaciju, pruža kontinuirani terapeutski efekat jer se nakon aplikacije nosi 24 časa, 5-10 dana bez prekida.
Ima trenutne i dugotrajne efekte!
Kreator kinesiotaping metode je Dr. Kenzo Kase iz Japana, koji ju je osmislio 1979. godine. Nakon 6 godina istraživanja i kliničkih ispitivanja, sa ciljem da omogući pacijentima terapiju koja bi imala produženo dejstvo, otkrio je sredstvo koje će podržati urođene sposobnosti našeg tela za isceljenjem.
Međunarodna ekspanzija počinje nakon primene na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. godine, a u Srbiji – od 2003. godine.
Koja stanja se mogu tretirati KINESIOTEJPINGOM?
- Neurološka stanja
- Reumatološka stanja
- Ortopedska stanja
- Limfatički poremećaji
- Mišićni poremećaji
- Posttraumatska stanja
Koristi se u svim fazama rehabilitacije, kod povreda, i hroničnih stanja:
- akutna faza
- subakutna faza
- faza rehabilitacije
- hronična faza
- posthirurška faza
- preventivno
Može da se koristi sa ostalim vrstama terapije:
- krioterapija
- hidroterapija
- manualna terapija
- elektro terapija
- akunpunktura
- elektrostimulacija
- atletske trake