Dispepsija je klinički termin koji obuhvata sledeće tegobe: bolove ili neprijatnost u predelu želuca ili gornjim delovima trbuha, koji su povremeni ili stalni.
Pacijenti od tegoba još obično navode:
- Nadutost/nadimanje,
- Mučnine
- Podrigivanje
- Osećaj “lošeg varenja” i još dosta toga.
Sam termin dispepsija je grčkog porekla : dys – što označava loše i peptein – varenje – što već dosta govori o tegobama pacijenta.
Uzroci dispepsije mogu biti funkcionalni i organski. Funkcionalnu dispepsiju ima do 60% pacijenata i kod njih se radi o pristunim tegobama a bez organski identifikovanog oboljenja.
Čest razlog dispepsije može biti i sam način ishrane kao što je dijeta, masna ili začinjena hrana, gazirani napici i tako dalje.
Kod oko 40% pacijenata ispitivanjem se nalaze promene poput: gastritisa, ulkusne bolesti želuca i tankog creva, refluksnog ezofagitisa, karcinomi želuca ili jednjaka, kalkuloza žučne kese i/ili bolesti žučnih puteva, pankreasa i tako dalje.
Uvek je potrebno pažljivo uzeti anamnezu i obaviti pregled pacijenta sa dispeptičkim tegobama. U anamnezi se posebna pažnja obraća na uzimanje lekova koji mogu biti ulcerogeni tj. dovesti do pojave oštećenja sluzokože- erozija i ulceracija sluznice. Prevashodno se misli na lekove poput aspirina i nesteroidnih antiinflamatronih lekova (ibuprofen, diklofenak…) ali i drugih lekova kao što su kortikosteroidi .
Pacijenti koji imaju takozvane alarmne simptome obavezno treba uputiti gastroenterologu na dalju dijagnostiku, ovi simptomi su uglavnom pokazatelji oraganskog oboljenja. Ovi simptomi su: neželjeni gubitak težine, uporno povraćanje, tegobe pri gutanju- disfagija, postojanje mase u trbuhu koja se može napipati- palpirati, te anemija sa ili bez manifestnog digestivnog krvarenja.

Dijagnostika treba da obuhvata, uz navedenu detaljnu anamnezu i pregled, analize krvne slike, biohemije, pokazatelje metabolizma gvožđa, ultrazvuk abdomena, a kod prisustva alarmnih tegoba neophodna je gastroskopija, koje je suverena metoda i zlatni standard. Gastroskopija je indikovana i kod svih pacijenata starijih od 45 godina. Ovim pregledom moguće je uzeti i biopsije- uzorke sluznice koji mogu pokazati i prisustvo bakterije helicobacter pylori, koja zahteva lečenje.