Najčešći uzročnici krvarenja, svraba, osećaja pritiska i nepotpunog pražnjenja debelog creva su HEMOROIDI u narodu poznatiji kao šuljevi
Oni predstavljaju skup otečenih krvnih sudova i česta su pojava i kod žena i muškaraca.
Faktori rizika za nastanak hemoroida su preterano sedenje, trudnoća, hronični zatvor, visok pritisak…
Pri dijagnostikovanju važno je isključiti druga oboljenja koja mogu imati slične simptome ali zahtevaju drugačiju terapiju. Pored hemoroida u ovom delu sistema organa za varenje mogu se javiti fistule, fisure pa čak i karcinom debelog creva…
Dijagnozu postavlja hirurg – PROKTOLOG koji se bavi lečenjem bolesti završnog dela debelog creva.
Sam pregled nije bolan ali može biti neprijatan. Ukoliko se pojavi bol tokom pregleda koriste se anestetske kreme.
Pregled se sastoji iz tri dela:
– Prvi deo koji je najvažniji je razgovor sa lekarom gde lekar dobija sve podatke od pacijenta, vezane za problem, porodičnu u ličnu anamnezu.
-Drugi deo pregleda je digitorektalni pregled gde lekar pipa završni deo debelog creva kako bi ustanovio da li postoje promene u ovoj regiji.
-Treći deo pregleda je vizuelni pregled (pregled instrumentom). Ovim delom pregleda lekar vizuelno pregleda 5-10cm završnog dela debelog creva.
Potrebno je obaviti ceo pregled, kako bi se sa sigurnošću odredila dijagnoza pacijenta.
Znajući da je područje gde se pregled obavlja osetljivo i intimno, trudimo se da svakom paciejntu ublažimo neprijatnost.
U daljem toku lečenja važno je dijagnozu postaviti na vreme, što znači da je važno obaviti pregled čim se osete prvi problemi, a preporuke svetske zdravstvene organizacije su da se nakon napunjene 45 godine života, ova vrsta pregleda obavlja na svake 2 godine.